Teknoloji insan hayatına büyük kolaylıklar sağladı. Ulaşımda da gerçekleşen teknolojik gelişmeler insan oğluna dünyayı küçülttü artık dünyada yetmez oldu uzaya doğru yolcululara başladı. Teknolojinin nimetini geçtiğimiz yüzyıllarda da kullanan insan oğlu zamanının en gelişmiş taşımacılık hizmeti olan gemilerden çok yararlandı.
Gemi ulaşımı için yeni sistemler, haritalar, boğazlar, kanallar, gibi bir çok yenilik yapıldı. Bu yenilikelerden biri olan, Amerika Kıtasının tam ortasında bulunan haritadan bakınca incecik bir yer gibi gözüken ancak çok büyük bir çapta olan o kısdağı birbirinden ayırıp orayı Panama Kanalı haline getirmek o kadar kolay olmadı.

Panama Kanalı projesiyle önce, Süveyş Kanalını açarak ün kazanan Ferdinand de Lesseps ilgilendi. Panamaya keşfe çıkmak için 1876 da 8 mühendisle yola çıkan Lesseps Panama Ormanına yenik düştü ve 8 kişi gittikleri keşfi 5 kişi tamamladı.

Kötü olaylar bununla kalmayıp 1880 yılında Panama şirketini kuran Lesseps in Şirketinin sermayesi 300 milyonluk hisse senedinden meydana geliyordu. Reklamlar yapıldı, Panamaya milyonlarca dolar para bağlayan küçüklü büyüklü hisse sahipleri çok umutluydu. Çalışmalara başlandığında Panama ormanının büyük darbesini yiyen işçiler271 300×207 42 bin Kişinin Çalışmasın Ürünü Panama Kanalının Yapılış Hikayesi yazın kavurucu sıcağın altında, eylülde fırtına gibi yağan yağmurda hepsi koca koca olan kayalarla dolu Panama da çalışmaya çalışıyorlardı.
Bunun yanında sıtma ve sarıhumma sinekleri her şeyi talan ediyordu. Lesseps ise Avrupaya iklimin zararsızlığını kanıtlamak için ailesiyle birlikte Panamaya gitti ancak ailesinin tümünü orada kaybetti. Bu projede Eiffel kulesinin mühendislerinden biri olan Leon Boyer de can verdi. İşçiler ölüme çok yakındılar, 1881-1889 yılları arasında 17 bin işçiden 5 bini telef oldu. Böylece şantiye kapatıldı ve şirket battı. Bunun üzerine bu projeye Amerikalılar el attılar. Amerikalılar önceden tedbirli olup her türlü önlemi aldılar bataklıklara bolca petrol döküldü, en kuvvetli makineler kullanıldı, 30 bin zenci 12 bin Avrupalı işçi ordusu çalıştırılıyordu. Amerikalılar başarmışlardı Panama Kanalını 3 Ağustos 1914 günü hizmete açtılar ve yine aynı gün ilk kez bir gemi Panama Kanalından geçmiş oldu.

Kaan KARACA

Bu makale internet ortamında ilk web sitemi açtığım 2007-8 senelerinde yazdığım ilk makalelerden biridir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile